5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Špionážní kamera v boji oproti příšernému nakládání se zvířaty

Špionážní technika v praxi
Špionážní technika častokrát sehrává nezastupitelnou a velmi důležitou úlohu i v případech, kdy rozumně uvažujícímu člověku zůstává rozum stát nad tím, čeho všeho jsou někteří lidé nebo firmy schopni kvůli představě jednoduchého výdělku. Jedním z takových nešťastných témat, na které je ale bezesporu potřeba veřejně upozorňovat, jsou praktiky spojené s chovem a následným nakládáním se zvířaty. Postupem doby se stalo veřejným tajemstvím, že kupříkladu kuřata mířící do obchodních řetězců neprožívají ve velkochovech zrovna pěkný život plný svobodného pohybu a zdravého krmení - viz tolikrát diskutovaná antibiotika a hormony, kterými jsou kuřata dopována. Na internetu je možné najít široké množství videí pořízených skrytými kamerami, jež tuto praxi odhalily a průkazně zdokumentovaly a které dávají tušit, že situace je nejspíše ještě mnohem horší, než by mohlo vypadat.

Nelítostné praktiky odhaleny díky skrytým kamerám

Zarážející zacházení s kuřaty zaznamenala nastrčená skrytá kamera kupříkladu v provozovně největšího producenta drůbežích výrobků v Kanadě. Ta odhalila skutečně nelítostné praktiky, kdy pracovníci dotyčné firmy mlátí se spoutanými kuřaty, lámou jim křídla a končetiny. Vrcholem je jejich porcování, mezitímco jsou kuřata ještě při vědomí a dýchají. Také díky získaným materiálům pořízených právě skrytými kamerami se tato obří firma dostala pod drobnohled nejenom neziskových organizací pro ochranu zvířat, ale také místních orgánů, což zvýšilo častost kontrol tak, aby se podobné strašné nakládání s drůbeží už v budoucnu neopakovalo.

Kuřata, skot, …

Problém nevhodných podmínek a zbytečného trápení zvířat se bohužel netýká jenom drůbeže. Mnohokrát se také vyskytuje u větších zvířat, typicky u různých plemen skotu. Skupina australských aktivistů publikovala záběry, na kterých je vidět, jak pracovníci asijských jatek zabíjejí dobytek ránami palicí do hlavy. Není třeba dodávat, že tento způsob porážky je v rozporu s tamními zákony. Závažné nedostatky byly zdokumentovány v absolutní většině kontrolovaných jatek, jež by měly splňovat podmínky vývozu dobytka. Také k tomuto druhu týrání zvířat je možné dohledat nejedno video.

Halal jatka jako horký brambor k řešení

Mimochodem, znáte význam ´halal´? Tímto termínem se rozumí potraviny, které mohou vyznavači muslimské víry konzumovat v souladu se svým náboženstvím. Je poměrně známé, že mezi ně určitě nepatří vepřové maso, ale třeba jehněčí, kebaby, klobásy, salámy, kuřata, kachny, husy a další maso je povolené. Za jednoho předpokladu: zvířata musejí být usmrcena jistým způsobem, přesněji maso musí být naprosto vykrvácené a zabito přesně daným rituálním způsobem. Mnohé asi překvapí, že tento způsob porážení zvířat není nijak vzácný ani v České republice, ba naopak, počet takto usmrcených zvířat celoročně roste.

Podle dostupných údajů se v současné době týká už více než 100 000 zvířat každý rok, nejvíce brojlerů, poté ovcí, jehňat, skotu, kachen a hus. Existuje seznam jatečních závodů, jež jsou oprávněny zmíněné víc než rozporuplné porážky provádět. Praktika to není pouze rozporuplná, ale také velice problematická z hlediska domácího práva. Halal jatka sama o sobě nejsou nelegální, ale zákon na ochranu zvířat proti týrání jasně hovoří v tom smyslu, že zvíře může být usmrceno až po omráčení, což v tomto případě rozhodně není splněno. Také z toho důvodu jsou i halal jateční rituály terčem zájmu a pozornosti skupin ochránců, aktivistů a neziskových organizací po v Evropě, kam tato kulturní odlišnost pronikla (pozn.: v některých zemích jsou halal jatka zakázána úplně). Díky nim existuje i v této věci množství video-materiálu získaného většinou špionážními kamerami, prostřednictvím kterých se mohla veřejnost dozvědět, jak taková jatka probíhají a vypadají.

Psí množírny

Česká republika bývá někdy označována jako ´národ pejskařů´. Podle některých zdrojů, tedy spíše odhadů, je pes členem každé druhé domácnosti u nás, což je unikátní statistika v rámci celé Evropy. Kromě tohoto pozitivně vyznívajícího prvenství máme ale i jeden o poznání smutnější fakt. Na území České republiky se nejspíše nachází v přepočtu na počet obyvatel nejvíc psích množíren, jež se nejen díky několika medializovaným případům staly synonymem pro naprosto neúnosné a nepřijatelné podmínky k životu těchto čtyřnohých tvorů. Kromě naší země jsou psími množírnami ´známé´ i další okolní země jako Slovensko, Polsko nebo Maďarsko, ve světě pak především Čína.

Majorita těchto pejsků s neveselým osudem je určena na export, a to zejména do Německa, Belgie a Itálie, přičemž byznys se zbídačenými psy (nejčastěji jde o malá plemena - čivavy, bišonci, jorkšíři, atp.), jež bohužel v mnoha případech transport nepřežijí, narostl do takových rozměrů, že překupníci dohromady vygenerují každý rok čistý zisk v řádu stovek milionů korun. Slabou stránkou v této věci je i současná legislativa, jež ani nezná pojem ´množírna´. Navíc vedle množíren psů začaly vznikat i množírny koček, o kterých se tolik nemluví. Pomyslným světlem na konci tunelu je skutečnost, že se problému množíren psů i dalších domácích zvířat začíná přece jen přikládat větší pozornost, a to i díky získaným svědectvím a obrázkům zachycujícím, jak to v takovýchto množírnách skutečně vypadá. Také v tomto případě se ukázaly jako nenahraditelným pomocníkem skryté špionážní kamery.

 

S přispěním zdrojů viz níže:

https://ekonomika.idnes.cz/loni-bylo-porazeno-halal-zpusobem-104-000-zvirat-hlavne-kurat-pns-/ekonomika.aspx?c=A160616_131730_ekonomika_rts

https://zpravy.idnes.cz/tyrani-zvirat-vietnam-jatka-d15-/zahranicni.aspx?c=A160616_160929_zahranicni_ane

https://zpravy.idnes.cz/cesi-a-psi-mnozirny-legislativa-dno-/domaci.aspx?c=A160505_093455_domaci_mav

Líbil se Vám tento článek?
Je možné využít nahrávky z špionážní kamery jako důkaz? Je možné využít nahrávky z špionážní kamery jako důkaz?

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Nejširší nabídka

Přes 5000 produktů

​Zakázková výroba

Od návrhu po realizaci

Diskrétní doručení

Bez údajů o eshopu

​Specialista v oboru

Více než 10 let v oboru