5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Průvodce v boji proti sledovacím zařízením

Pro některé lidi je až nechutně jednoduché používat špionážní kamery, digitální diktafony či skryté GPS lokátory. I když existuji legitimní důvody na to, aby lidé používali tyto zařízení pro svoji vlastní bezpečnost, mohou tyto zařízení také lehce zneužívat různí násilníci či tzv. stalkeři.

Moderní sledovací zařízení mohou být také malé a nebo tak šikovně zamaskované, že je velmi těžké (nebo dokonce nemožné) je odhalit pouhým okem. To je důvod, proč jsou přístroje na odhalovaní sledovacích zařízení tak cenné - vidí a detekují to, co vy nevidíte.

Tak, jako existují různé typy sledovacích zařízení, tak existují i různé druhy proti špionážní technice. Některé zařízení jsou určené na detekci kamer, diktafonů nebo GPS lokátorů. Jiné zase slouží na sabotovaní takovýchto zařízení a nahrávky z nich jsou zbytečné. Některé zařízení využívají na přenos informací rádiové frekvence nebo WiFi signálu, jiné zase ne. Typ proti špionážní technice velmi závisí na typu zařízení, kterému se snažíte čelit.

Pokud se snažíte odhalit víc jak jeden typ zařízení - nebo si nejste jistí, co se snažíte zjistit - možná budete muset investovat do více zařízení. Ať už jsou vaše důvody na ochranu jakékoliv, provedeme vás vším, co proti špionážní technice potřebujete vědět. V tomto průvodci se podíváme na hlavní typy protišpionážní techniky.

Typy proti-špionážní techniky

Pokud jde o typy protišpionážní techniky, je potřeba mít na paměti několik věcí. Váš detektor může používat výkonný snímač rádiových signálů, ale pokud skrytá kamera nebo digitální diktafon nevyužívají rádiové signály, váš detektor Vám bude na nic.

Za zmínku stojí i to, že při těchto detektorech existuje velká variabilita. Některé můžou jen potvrdit přítomnost nějakého zařízení v místnosti, zatím co jiné mohou přesně určit, kde se dané zařízení nachází.

V závislosti od vaší situace budete pravděpodobně chtít najít skryté zařízení, které jednoduše chcete odstranit nebo chcete zabránit tomu, aby vás to nahrávalo. Pokud nevíte, jaké zařízení se pokoušíte najít, pravděpodobně se budete poohlížet po zařízení s více funkcemi. Jsou dražší, ale vždy poskytnou lepší bezpečnost než zařízení, které je konstruované jenom na detekci jednoho typu sledovacího zařízení.

Detektor rádiových signálů

Rádiofrekvenční (RF) detektor je jedním ze všestranných proti-špionážních zařízení, které si můžete obstarat. Je navržený na snímaní blízkých zařízení, které používají elektromagnetické vlny, včetně zvukových záznamníků, kamer a GPS lokátorů. Detekuje pouze zařízení, které vysílají RF signál v rámci specifického rozsahu frekvencí nebo pásem.

Pokud RF detektor nic nezachytí, nemusí to nevyhnutně znamenat, že vás nikdo nenahrává. Znamená to jen, že se nikdo nedívá v živém přenosu, nebo zařízení vysílá přes signál mimo rozsahu RF detektoru, nebo tam je zařízení, které signál nevydává. Lepší RF detektor by měl zachytit víc pásem a pomoct vám vyloučit více zařízení - včetně zařízení, které nevyžaduje fyzický přístup.

Rádiové frekvence jsou udávané v hertzech (Hz). Většina komunikačních zařízení vysílá v rozsahu 3MHz až do 6 GHz. Běžné zařízení, které přenášejí údaje,běžně využívají mobilní signál, bluetooth nebo WiFi, jejichž frekvence jsou:

GPS lokátory: 824 - 846 MHz, 880 - 920 MHz
Mobilní signál: 824 - 894 MHz, 1850 - 1990 MHz
Bluetooth signál: 2400 - 2480 MHz
WiFi signál: 2400 - 2480 MHz

Pokud například váš RF detektor snímá frekvence pouze do 2400 MHz, nenajdete s ním zařízení, které vysílají přes Bluetooth nebo WiFi. Některé RF detektory mají zase frekvenci od 2,4 GHz do 6 GHz nebo nad 6 GHz, takže s nimi nezachytíte zařízení, které vysílají na nižších frekvencích - včetně analogových zařízení. Některé typy zařízení, například detektory odposlechů, jsou pouze specifickou formou RF detektoru, který je určený jen na hledání konkrétního typu zařízení.

Pokud někdo aktivně neposlouchá nebo nesleduje video živě, může také zařízení vysílat pouze přerušovaně. Například GPS lokátor může být nastavený na přenos údajů v nastavených intervalech, takže budete muset nechat detektor zapnutý několik minut, než zachytíte signál. Stejně tak i kamery nebo diktafony se mohou aktivovat jenom hlasem nebo pohybem, takže se z nich přenáší jen pokud je jeden ze spouštěcích elementů aktivuje.

Akustická rušička

Zvukové rušičky nejsou ani zdaleka diskrétní, ale představují účinný způsob, jak zabezpečit, aby vaše konverzace byli úplně soukromé. Fungují tak, že promítají bílý šum nebo "akustiku maskující hluk". Některé generují hluk přímo v místnosti, kde právě hovoříte, jiné zase vytvářejí okolo vás v podstatě ochrannou zvukovou stěnu. Nejlepší zvukové rušičky promítají zvuky v různých frekvencích a s dostatečnou hlasitostí, aby zabezpečili, že všechny vytvořené nahrávky budou nesrozumitelné. To znamená, že pokud se někdo rozhodne vás poslouchat, tak přes rušní zvukové rušičky nebude nic rozumět.

Výzvou v tomto případě je najít takovou zvukovou rušičku, která zabezpečí vaší konverzaci ale zároveň, aby nebyla až příliš hlučná, nebo si nebudete rozumět ani vy mezi sebou. Některé zvukové rušičky vyšší kategorie se dodávají s náhlavními soupravami na potlačení hluku, takže můžete zřetelně komunikovat, zatímco rušička maskuje váš zvuk.

Používejte také oči

Jakmile budete vědět, co hledat, můžete být překvapení, jak dobře může vyškolené oko zpozorovat sledovací zařízení. Skryté kamery mají sice malý a diskrétní objektiv, ale obyčejně se při bližším zkoumání dají zpozorovat. Mnoho sledovacích zařízení se musí někde připojit, takže hledejte podezřelé dráty. Když v noci zhasínáte světla, vidíte nějaké světla, které by mohla produkovat kamera s nočním viděním? Je něco na podezřelém místě? Máte v místnosti nějaké nově přidělané zařízení. které nepoznáte? Máte přesunutý nábytek? Čím víc budete obeznámení s tím, jak se kamery a diktafóny instalují (nebo maskují), tím lehčeji je najdete.