5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Nepoctiví “obchoďáci“ odhaleni díky lokátorům

Nepoctiví “obchoďáci“ odhaleni díky lokátorům
Řekneme vám další ze pravdivých příběhů, v němž sehráli hlavní roli naši spokojení zákazníci a v neposlední řadě u nás pořízená bezpečnostní a špionážní technika. 

Již déle než 20 let jsem společníkem a zároveň jednatelem firmy podnikající v oboru stavebního materiálu. Z malého, spíše rodinného, byznysu se postupem doby stala firma středně velká, která si zvláště v našem regionu vydobyla relativně silnou pozici i slušnou pověst. Zásobujeme stavební firmy pestrou škálou produktů, od základního materiálu jako jsou cihly, zdiva a dlažby až po stropní systémy nebo hydroizolace.

Také obchodní zástupci se mohou vyvrtnout kontrole

Musím souhlasit s tím, že dobrý obchoďák je pro firmu přímo požehnáním. Zpočátku jsme začínali se dvěma obchodními zástupci, jeden z nich u nás pracuje dodnes. To se samozřejmě násobně změnilo s tím, jak se společnost a její zákaznické portfolio rozšiřovaly. Nicméně celkem se nám dařilo doplňovat tým obchodních zástupců o zejména nadějné a aktivní posily. Jejich prodejní výsledky byly přirozeně rozdílné, ale celkový nárůst obratu byl zpravidla alespoň uspokojivý.

Informační systém odkryl nesrovnalosti

Přibližně před dvěma roky jsme do firmy mimo jiné pořídili o poznání pokročilejší a komplexnější CRM informační systém pro správu zákaznických vztahů. Řekl bych, že se nám určitě  vyplatil, a to v mnoha ohledech. Jedním z nich, přestože šlo spíše o jeden z vedlejších efektů původního záměru, byl detailnější pohled na práci zrovna našich obchodních zástupců, jejichž kontrola byla do té doby spíše intuitivního charakteru, což zpětně jednoznačně hodnotím jako chybu. Zjistili jsme například, že s některými zákazníky kontakt vůbec neproběhl, ačkoliv byla cesta naplánována, reportována a vyúčtována. Obzvlášť u dvou zaměstnanců byl při bližším pohledu relativně patrný rozpor mezi vykázanou činností a realizovaným výkonem. Nepříjemné podezření tak bylo na světě.

Jak získat důkaz? Za pomoci GPS sledovacího zařízení

Samozřejmě, vnitřně jsem doufal, že nejde ze strany dotyčných o záměr konat cokoliv nepoctivého či snad poškodit firmu.Koneckonců, doposud jsem nedisponoval žádnými důkazy či nezpochybnitelným materiálem, s nimiž bych mohl na zmíněné dva obchodní zástupce vyrukovat.

Inteligentní věc za pár tisíc

Vzhledem k tomu, že jsme neměli žádné dřívější zkušenosti s GPS lokátory, ani s žádnou firmou, která je nabízí, udělali jsme si menší výzkum na internetu. Konkrétně jsme se poradili se zástupcem specializovaného obchodu Spyobchod, který nás seznámil s šíří sortimentu a odborností týkající se uvedeného trhu. Společně jsme tedy vybrali dva GPS lokátory, u nichž nás zaujal zejména poměr užitných vlastností vůči ceně. Poměrně hravě jsme si poradili i s instalací, respektive optimálním umístěním zařízení, tak aby bylo nepozorované. Díky GPS lokátoru jsme ale konečně měli jasno, jak je to s těmi dvěma problematickými obchodními zástupci. Nebylo náročné se dopídit, že jeden z nich si v době práce pro naši firmu pravidelně´odskakoval´ k bokovce v pracovním slova smyslu. Druhý z nich pak k bokovce, z níž by jistě neměla radost pro změnu jeho partnerka.

GPS lokátor i kvůli bezpečnosti

Ani jeden z nevěrných a nepoctivých už pro nás nepracuje. Ostatní ´obchoďáci´ nás však i nadále přesvědčují o tom, že si důvěru i pěkné prémie zaslouží. To však neznamená, že bychom lokátory uklidili do skříně.Zcela určitě ne, někteří obchodní zástupci sami volají po zakoupení dalších kusů do jím svěřených vozidel, a to hlavně z bezpečnostních důvodů, za účelem něž se nám GPS lokátor také velmi osvědčily.

Petr H.

Karlovarský kraj

Pozn.: redakčně zkráceno a upraveno