5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Jak vybrat špionážní kameru?

Jak vybrat špionážní kameru?
Častým námětem pro příspěvky určeny tomuto blogu jsou jednotlivé produktové novinky, nápady a příklady jejich uplatnění u nás i v zahraničí, recenze a testy, anebo například zamyšlení nad širšími otázkami spojenými se sortimentem bezpečnostní a špionážní techniky, ku příkladu v případě, že jde o etickou či legislativní stránku věci. Tentokrát jsme zvolili téma možná méně originální, přesto o to praktičtější:
Dle čeho se skutečně orientovat při nákupu špionážní kamery, která představuje přibližně nejtypičtějšího reprezentanta skryté, resp. bezpečnostní techniky? Jaké parametry a kritéria se vyplatí pozorovat? Jak mezi sebou jednotlivé produktové modely porovnávat? Kam se obrátit, když si nevíme rady? Jak během výběru ušetřit a kde se naopak šetřit nemusí vyplatit? Pro jaké konkrétní situace je vhodnější použít tu či onu variantu z neobvykle široké nabídky této techniky? Tak zrovna na tyto a jiné související otázky se pokusíme odpovědět v dnešním blogu!

Rozhodující kritérium č. 1 – zamýšlený účel

Kategorie špionážních kamer je i na domácím trhu pořád pestřejší, rozsáhlejší a komplexnější, jednotlivé produkty pak rafinovanější, sofistikovanější a rozmanitější. Také díky tomu se rapidně zvyšuje šance, že najdeme konkrétně takovou špionážní kameru hodící se i pro situace zdánlivě docela specifické a unikátní. Každopádně v pomyslném žebříčku představ zákazníků poptávajících optimální bezpečnostní či špionážní kameru pořád vedou následující motivy pro jejich pořízení.

Jedním z nich je potřeba kvalitnějšího zabezpečení domova či firemních objektů. Před lupiči, vandaly, v některých případech i sousedy, anebo také nepoctivými zaměstnanci. V případě záležitosti zabezpečení bytu, rodinného domu či komerčních prostor lze doporučit poohlédnout se po vhodném pomocníkovi v segmentu bezdrátových kamerových systémů a dále se orientovat podle toho, zda potřebujeme ochránit venkovní či vnitřní prostor. Oceníme vzdálenou správu hlídaného objektu ku příkladu přes Wi-Fi a skutečně detailní parametry rozlišení nabízející IP kamerové systémy, anebo převáží výhody jednoduché instalace, údržby a nižší pořizovací ceny u analogových HD kamer (viz dřívější blogový příspěvek)? Například pro účely spolehlivého dohledu nad rodinným domem se nabízí poohlédnout se po některé z otočných kamer, vybavených třeba i nočním viděním.

Častým účelem a příhodným podnětem pro poohlédnutí se po nějaké šikovné špionážní kamerce je podezření z nevěry protějšku. V takovém případě bude určitě potřeba nasadit zařízení ještě o poznání diskrétnější, nenápadnější a kompaktnější. Po čem tedy takzvaně sáhnout v této prekérní situaci, kdy jde mnohdy nejen o objevení nevěry, ale nezřídka i o pořízení průkazného usvědčujícího materiálu? Zajímavou a optimální variantu představují zejména  minikamery ukryté a zabudované do běžně vypadající jiné elektroniky – do budíku, domácí meteostanice atd. Tato zařízení jsou typicky vybavena funkcí detekce pohybu a kvalitní IP kamerou. Konkrétním příkladem může být minikamera s nočním viděním LawMate PV-FM20HDWI ukrytá ve stolních hodinách. Pro obzvláště delikátní případy pak může být vhodné použít minikameru ve formě modulu, vhodného pro individuální kamufláž.

Jestli patříme k šťastlivcům, kteří nemusejí hledat vhodné skryté kamerové zařízení kvůli nevěrné partnerce/partnerovi, lze se zamyslet ku příkladu nad tím, zda jsme udělali maximum pro zabezpečení jiného svého ´miláčka´, v tomto případě toho plechového. Také v tomto konkrétním případě nabízí zaměřený sortiment opět trochu jinak koncipované produktové modely, jež se uplatní přesně pro hlídání vozu, a to před případnými lupičskými živly, vandaly, ale též před nepoctivými pracovníky ve firmě, třeba vychytralými obchodními zástupci. Zmíněné situaci účelně pokryje některý z GPS produktů speciálně určených pro využití v osobním a nebo nákladním vozidle. Nabídka obsahuje především GPS trackery, jinými slovy lokátory, které jsou také stále oblíbenějším a vyhledávanějším druhem zboží z množiny špionážních kamer. 

Špionážní kamery rovněž výborně poslouží i pro záznam jednání, tedy např. porady, schůzky, obchodního meetingu či pracovního pohovoru. Modelovou situaci, pro kterou se zdá diskrétní využití skryté minikamery jako více nežli užitečné, představuje zaznamenání pokusu o úplatku či obdobných nezákonných praktik hospodářské povahy. Pro účely záznamu jednání je logicky třeba, aby skrytá kamera byla zakamuflována do předmětu, který se z pravidla kancelářských jednání účastní. Kam to může konkrétně být? Flash-disk, psací náčiní, hodinky, pero… Lze se setkat i s minikamerami ryze diskrétně zakomponovanými do kravaty, peněženky, kancelářské myši. Mezi nejvhodnější produkty pro nahrávání jednání se řadí například klíčenka s kamerou LawMate PV-RC200DHW, jež je díky WDR technologii schopna zaznamenávat i ve citelně špatných světelných podmínkách. Chceme-li mít jistotu, že na kamerovém záznamu bude pokaždé zaznamenáno to důležité, aniž bychom neustále museli myslet, na to kam kameru namířit, je dokonalým řešením použít brýle s kamerou. 

Rozhodující kritérium č. 2 – parametry, funkce a vybavení kamery

Bezpečností a špionážní kamery je možné hodnotit podle řady parametrů. Pojďme se zaměřit alespoň na některé z nich! Jistě nás bude zajímat, v jakém rozlišení je daný produkt schopen pořizovat záznam, anebo fotografie. Většina aktuálně prodávaných kamerových systémů zvládne nahrávat v HD rozlišení, a tak povětšinou není problémem v případě potřeby účinně s pořízeným materiálem dále pracovat, a to i třeba jako s věrohodným důkazním materiálem, jehož přípustnost třeba u soudu je ovšem individuální.


Základní funkci představuje v rámci špionážních kamer i takzvaný detektor pohybu. Na nás pak je opět volba mezi analogovou nebo digitální variantou. Vedle rozlišení a detektoru pohybu se doporučuje zaměřit svou pozornost při výběru konkrétního modelu na to, jakými konkrétními pracovními režimy/módy je vybaven. Pokud budeme potřebovat střežit požadovaný objekt nepřetržitě, pak oceníme funkci kontinuálního nahrávání. Jiné špionážní kamery začnou zaznamenávat na základě identifikace pohybu (viz detektor). Mnohé zařízení pak již umožňují přepínání mezi oběma režimy. Na co se ještě zeptat před tím, než se finálně rozhodneme pro tu nebo onu kameru? Třeba na možnost vzdálené obsluhy zařízení, dostupnost příslušných mobilních aplikací, funkci manuálního pořizování fotografií, anebo ku příkladu přítomnost funkce časového záznamu nahrávky, která je skvělým pomocníkem pro následnou práci s nahraným materiálem.

Rozhodující kritérium č. 3 – pořizovací náklady

Máme tedy vyřešeno, k čemu budeme chytrého technického pomocníka potřebovat. Víme už také, které funkce a dovednosti od něj očekáváme a požadujeme. Pak už zbývá zodpovědět si logickou otázku, jakou částku chceme do špionážní kamery orientačně investovat. Příznivým poznatkem je zřetelný trend klesajících cen takovýchto produktů, a to především díky stále většímu počtu konkurujících si výrobců pocházejících z různých koutů zeměkoule. Pro zákazníka to znamená, že se dají pořídit doopravdy kvalitní špionážní kameru za cenu v řádu jednotek tisíc, což by se ještě třeba před pěti nebo deseti lety jevilo za zcela nereálné.

Přesto nelze faktor cenové relace opomenout. Co vzít do úvahy v rámci tohoto kritéria? Potřebujeme špionážní kameru spíše pro jednorázovou příležitost, nebo ji míníme využít opakovaně? Hledáme skutečně sofistikovaný výrobek se špičkovými parametry pro profesionální misi, nebo nám bohatě postačí základnější verze špionážního produktu, ku příkladu pro účely nachytání kamaráda? Vybereme si ze stávající nabídky, anebo se poptáme po možnosti individuální úpravy kamerového systému na míru?

Portfolio výrobků čím dál bohatší, ceny příznivější

Ať už se po zhodnocení výše popsaných a ku příkladu i některých dalších aspektů rozhodnete pro jakoukoliv z nabízených variant, jsme přesvědčeni o tom, že jednotlivé špionážní kamery z našeho specializovaného a stále se rozšiřujícího obchodu skvěle poslouží jak začínajícím, tak profesionálním uživatelům.