5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Jak vybrat solární napájení pro kameru

Při výběru solárního systému, například pro kameru je nutné zvážit celou řadu faktorů. 

V první řadě je nutné odpovědět si na několik základních otázek:

 1. Jak dlouho má systém vydržet v provozu při ošklivém počasí?
 2. Jak rychle se má baterie systému dobít při slunečném počasí?
 3. Chci aby systém plnohodně fungoval i v zimě?
 4. Je důležité aby systém fungoval po 100% času, nebo se smířím s výpadky / odstávkami?

Výběr vhodného systému budeme ilustrovat například pro provozu této 4G kamery: 4G otočná IP kamera se záznamem Secutek SBS-NC47G

Zajímá nás zejména spotřeba, a ta je přes den 3W, a v noci 8W (kvůli zapnutému IR přísvitu), a napájecí napětí je 12V. 

Budeme-li počítat, že minimálně 10 hodin denně nesvítí slunce, tak spočítáme, že během noci kamera spotřebuje minimálně 80Wh (=Watthodin). Pokud chceme ze spotřeby ve Watthodinách získat požadovanou kapacitu baterie v ampérhodinách (Ah), musíme spotřebu vydělit napájecím napětím kamery.

V našem případě to tedy bude 80 / 12. Výsledkem tedy je, že budeme potřebovat 12V baterii s kapacitou alespoň 6,666Ah. 

Co se týče výkonu solárního panelu, tak je zřejmé, že výkon musí být minimálně takový, aby za den vyprodukoval tolik energie, kolik spotřebuje kamera. V našem případě, kdy počítáme 14 slunečných hodin, na 10 hodin tmy, kamera spotřebuje

 • 14 hodin x 3W = 42Wh
 • 10 hodin x 8W = 80Wh
 • celkem tedy potřebujeme 122Wh za den

V noci panel nic neprodukuje, takže pokud počítáme 14 slunečných hodin, tak potřebujeme 122 (celkový počet potřebné energie) vydělit 14 (počet hodin, během kterých panel generuje energii).

Výsledkem je 8,7W

Naprosto minimální konfigurace pro zmíněnou kameru je tedy

 • solární panel o výkonu 8,7W
 • 12V baterie o kapacitě 6,66Ah

Tato konfigurace bude fungovat spolehlivě za předpokladu, že:

 • bude každý den dokonale slunečno, alespoň 14 hodin
 • bude nad 20°C

Je zřejmé, že pokud potřebujeme aby kamera běžela spolehlivě bez výpadků, tak nemůžeme spoléhat na to, že bude pořád optimální počasí. Proto je nutné, spočítat dostatečnou rezervu.

Jak dlouho má systém vydržet v provozu při ošklivém počasí?

Když máme spočítané minimální parametry systému, který bude schopen fungovat při optimálním počasí, musíme také vzít v potaz, že může být ošklivo.. 

Celková spotřeba za den je 122Wh. Pokud chceme aby kamera vydržela 2 dny bez slunečního svitu, budeme potřebovat 244Wh, neboli 12V baterii o kapacitě 20,3Ah.

Jak rychle se má baterie systému dobít při slunečném počasí?

Spolu s navýšením kapacity baterie je také nutné uzpůsobit výkon solárního panelu, aby ve chvíli, kdy svítí slunce, stihl baterii dostatečně rychle dobít. Vhodné je, aby byl výkon takový, aby stihl baterii dobít maximálně za jeden den.

Řekněme tedy, že bylo 48 hodin bez slunečního svitu, kamera spotřebovala 244Wh, a následujících 14 hodin bude svítit slunce, během kterých kamera spotřebuje dalších 42Wh. Celkem tedy potřebujeme, aby solární panel během 14 hodin zvládl dobít 286Wh. Budeme tedy potřebovat solární panel s výkonem alespoň 20W.

Stejným způsobem si můžeme dopočítat parametry systému pro libovolný počet dní bez slunečního svitu.

Chci aby systém plnohodně fungoval i v zimě?

V zimě bohužel účinnost solárních panelů klesá až o 80%, jelikož je zima, dny jsou krátké, a ještě k tomu je častěji zataženo.

Kapacita baterií v zimě rovněž klesá. Při 0° klesá o 20%, při -10° o 30%, při -25 o 40%.

Pokud tedy chceme, aby systém z našeho příkladu fungoval i zimě (počítejme s max -10°), tak musíme zvolit solární panel o 5x vyšším výkonu, tedy 100W, a baterii s o 30% vyšší kapacitou, tedy cca 27Ah.

Je důležité aby systém fungoval po 100% času, nebo se smířím s výpadky / odstávkami?

Pokud chcete ušetřit za velký solární panel s vysokokapacitní baterií, tak je optimálním řešením doplnit systém o nízkospotřebový GSM spínač, který jsme vyvinuli speciálně pro tyto účely.

Pomocí GSM spínače můžete jednoduše zaslat SMS, systém tím uspat a snížit jeho spotřebu téměř na nulu. Kdykoliv pak potřebujete, můžete ho SMSkou zase probudit. 

V tomto případě Vám bude stačit i solární systém s minimální konfigurací, jelikož si spotřebu můžete sami řídit, podle toho, kdy budete chtít kameru aktivovat.

Nízkospotřebový GSM spínač

Typy solárních systémů

V nabídce máme několik typů solárních systémů.

Pro bezpečnostní kamery je nejlepším řešením využít naše speciální držáky na kameru s integrovaným solárním panelem i baterií. Jedná se o all-in-one řešení, bez tahání zbytečných kabelů.

Tyto solární držáky mohou být případně doplněny i o GSM spínač.

Solární držáky s integrovanou baterií jsou perfektním řešením pro bezpečnostní kamery

Solární systémy v kufříku

Univerzálním řešením pro solární dobíjení jsou solární systémy, kde je veškerá elektronika s baterií zakomponována do odolného kufříku, přičemž kufřík je kabelem propojen se solárním panelem, který může být nainstalovaný někde vedle.

Tradiční solární systémy

Tradiční solární systémy jsou atratiktivní zejména svou cenou. Nicméně komfort použití je o něco nižší, jelikož obdržíte jednotlivé komponenty (solární panel, baterie, solární regulátor, konektory, a podobně), a systém si musíte zapojit sami. 

Tyto systémy nejsou příliš vhodné pro přenášení.

Skládací solární panely

V nabídce máme i skládací solární panely, které jsou vhodné zejména pokud plánujete systém často přenášet. Skládací solární panely jsou technologicky náročnější na výrobu, a proto je i jejich cena vyšší, než u běžných panelů.

Vysokokapacitní bateriové generátory

Chcete-li obrovskou kapacitu baterie, a zároveň zachovat kompaktní rozměry a přijatelnou váhu, jsou pro vás ideální volbou vysokokapacitní bateriové generátory. V nabídce máme bateriové generátory s kapacitou až 1500Wh (neboli 125Ah při napětí 12V).

Líbil se Vám tento článek?
Nejlepší fotopast na zloděje Nejlepší fotopast na zloděje D-Porovnání termokamer Secutek D-Porovnání termokamer Secutek

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Nejširší nabídka

Přes 5000 produktů

​Zakázková výroba

Od návrhu po realizaci

Diskrétní doručení

Bez údajů o eshopu

​Specialista v oboru

Více než 5 let v oboru