5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Jak vybrat inspekční kameru

Co je inspekční kamera a na co se používá?

Inspekční kamera, endoskop, boroskop občas ale i videoskop je užitečné zařízení, které umožňuje uživateli nahlédnout do špatně dostupných míst. V našem sortimentu najdete kamery využívány v automobilovém i strojním průmyslu, vyberou si ale také instalatéři, stavaři, zbrojíři, automechanici, kominíci, řemeslníci, údržbáři, opraváři a dokonce i rybáři.

Inspekční kamera je v dnešní době běžně dostupná i pro širokou veřejnost za zlomek ceny profesionálních přístrojů a jsou velmi oblíbené i mezi domácími kutily. 

S jakým jiným zařízením můžete tak snadno zkoumat duté a úzké prostory? Kromě medicíny našly tyto přístroje využití i ve stavebním průmyslu, a to v hojném množství. Inspekční kamera dokáže totiž velmi usnadnit práci.

Endoskopická kamera je zpravidla metr až několik metrů dlouhé vlákno s optickou čočkou na jednom konci a záznamovým zařízením na druhém. Délka vlákna může být ale až 50 metrů. Její podoba se však může lišit dle použití. 

 

Endoskopy lze rozdělit do různých skupin:

 1. bez displeje, které lze připojit k počítači nebo mobilnímu telefonu.
 2. s displejem, které jsou funkční samostatně.
 3. profesionální
 4. pro domácí použití

Většinou lze říci, že endoskopy, které připojujeme k mobilnímu telefonu nebo počítači jsou spíše pro domácí použití a endoskopy s monitorem jsou pro profesionály, které si endoskopem usnadní práci. Raději jsme kamery ale rozdělili takto. I domácí kutil totiž může sehnat profesionální inspekční kameru a používat ji jen v rámci domácích oprav. 

Endoskopy bez displeje jsou obvykle levnější, skladnější a připojují se k pc, notebooku nebo smartphonu. Záznam nebo pořizování snímků umožňují pouze skrze aplikaci.

Oproti nim jsou endoskopy s displejem nebo monitorem obvykle vybaveny slotem pro paměťovou kartu a videa či fotky lze pořizovat snadno. 

U endoskopů je důležitým parametrem průměr sondy, který určuje do jak malých prostor lze sondu zavést.

Běžné sondy mají průměry 3,9mm, 5,5mm, 8mm. Tyto sondy jsou zaostřeny na pevnou vzdálenost obvykle v řádech desítek milimetrů. Sondy s průměrem větším než 11mm, mohou podporovat automatické ostření a pak jsou schopné zaostřit i na vzdálenost několika metrů.

Sonda endoskopu je vždy vybavena přisvětlovacími LED diodami umístěnými kolem objektivu. Intenzitu přísvitu je možné regulovat, což je nezbytné pro dobrou viditelnost obrazu v temných prostorách. Obvykle je sonda s kamerou i vodotěsná (vždy nejdříve prověřte!) a můžete ji ponořit i do vody.

Dalším důležitým parametrem je délka kabelu nebo teleskopické tyče, která určuje dosah.

Profesionální využití

Zde najdeme inspekční kamery, které ke své práci používají například opraváři potrubí nebo kanalizace, instalatéři, automechanici a podobně. Jedná se o přístroje, které obsahují kameru, monitor a dle potřeby dlouhý kabel. Aby kamera dosáhla tam, kam uživatel potřebuje. Profesionální endoskopy mají široký úhel záběru, skvělé rozlišení a dokonce mohou mít i barevný displej. Vzhledem k vybavenosti je jejich cena vyšší.

Domácí využití

Endoskopy, které nám postačí doma jsou o hodně levnější. Většinou je zakoupíte bez monitoru a používají se s mobilním telefonem. Tento typ endoskopu je vlastně malá kamerka, kterou můžete připojit k vašemu telefonu nebo počítači, kde vidíte, co kamera snímá. Díky tomuto přístroji najdete i drobné zapadlé věci, se kterými jste se už rozloučili. Pokud vám například zapadla náušnice do umyvadla a je stále v dosahu, díky nástavcům na sondách, které některé kamery mají v základním balení, můžete ji ještě zachránit! Příkladný endoskop, který vám dokáže zachránit drobné věci pomocí háčku či magnetku je například náš flexibilní endoskop.

Rozlišení

Co se týče endoskopických kamer pro domácí využití, jejich rozlišení je většinou menší, než u profesionálního přístroje.U tohoto údaje vždy záleží na tom, na jakém zařízení budete obraz sledovat nebo jak kvalitní výstup poté budete potřebovat. Potřebujete záznamy po opravě ukázat klientovi? 

Voděodolnost

U některých typů endoskopické kamery se setkáme s velmi praktickou funkcí, což je voděodolnost. Zejména u kamer, které se využívají v potrubí nebo kanalizaci, je tato vlastnost nepostradatelná.

obrázek

Další funkce

Při vybírání kamery můžete narazit na další funkce, kterými tento přístroj může disponovat. Mohou být velmi užitečné. 

 1. LED osvětlení
 2. monitor
 3. zoom
 4. délka a použití

Při výběru inspekční kamery/endoskopu/boroskopu si tedy položte pár základních otázek a poté vybírejte.

 • Kde všude budu zařízení používat? 
 • Bez jaké vlastnosti/funkce se neobejdu?
 • Potřebuji monitor na kameře nebo mi stačí mobilní telefon?
 • Přijde sonda s kamerou při práci do kontaktu s vodou?

V dnešní době najdeme inspekční kameru téměř na všechno. V našem sortimentu si můžete vybrat z opravdu velikého spektra kamer.

 

Líbil se Vám tento článek?
Jak se bránit před laserovým odposlechem Jak se bránit před laserovým odposlechem

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Nejširší nabídka

Přes 5000 produktů

​Zakázková výroba

Od návrhu po realizaci

Diskrétní doručení

Bez údajů o eshopu

​Specialista v oboru

Více než 5 let v oboru