5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Jak se bránit proti vydírání?

S různými formami vydírání se bohužel setkává celá řada lidí. První co člověka, napadne je obrátit se na policii s důvěrou, že mu pomůže tento problém vyřešit. Často se na nás ale obrací klienti, kteří se při kontaktu s policií takříkajíce se zlou potázali, a rozhovor byl veden v duchu: A co vám tedy ten vyděrač provedl? Zatím nic? Tak co po nás tedy chcete?

Samozřejmě ne vždy to takto probíhá, ale z naší zkušenosti můžeme říci, že jsme takovouto verzi od našich klientů, kteří k nám leckdy chodí naprosto zoufalí slyšeli již hodněkrát. Pokud se také do této situace dostanete, tak zde najdete tipy jak to řešit.

Základem je dokumentování všeho hned od začátku

Pro úspěšné jednání s policií a dopadení vyděrače je zásadní mít k dispozici průkazné důkazy. Veškerou komunikaci s vyděračem je tedy nutné hned od počátku dokumentovat. Doporučujeme dokumentovat si i jednání s policií, a to rovněž hned od počátku. V případě, kdy jednání ze strany policie bude korektní, tak nic nebrání tomu, veškeré nahrávky obratem smazat. Na druhou stranu ve chvíli s vámi policista takříkajíc vyběhne, tak zpětně důkaz již nepořídíte. 

t

Audio nebo video?

Ideální samozřejmě je zaznamenávat zvuk i s obrazem. Nicméně nošení skryté kamery, nemusí být pro každého zcela komfortní záležitost. Proto pokud se na nošení skryté kamery necítíte, pořizujte si alespoň zvukový záznam, k čemuž stačí i třeba aktivovat nahrávání na mobilu v kapse. 

Video

+ velmi vysoká průkaznost

- obtížnější manipulace
- obtížnější příprava
- vyšší riziko odhalení

Audio

+ jednoduchá obsluha
+ dlouhá výdrž nahrávání
+ téměř nulové riziko odhalení

- bez obrazu nemusí být nahrávky dostatečně průkazné

Jaké prostředky zvolit pro dokumentaci v jednotlivých situacích

Nahrávání osobní schůzky

Pro pořízení video-nahrávky z osobní schůzky, se dle konkrétní situace může hodit například propiska s kamerou, kterou si umístíte do náprsní kapsy košile či saka. Kíčenka s kamerou, kterou můžete buď držet v ruce, nebo ji položit na stůl. Či hodinky s kamerou, u kterých je ale nutné hlídat si kam s nimi míříte. 

Velmi dobrým řešením jsou brýle s kamerou, a to hlavně z důvodu, že si nemusíte vůbec hlídat co zrovna zabíráte. Brýle zkrátka vždy zabírají přesně to, kam koukáte. 

Pro speciální situaci jsme schopni i zhotovit kamufláž minikamery na zakázku.

Nejlepší skryté kamery pro nahrávání schůzek

V případě, že se rozhodnete pořizovat pouze audio-záznam, tak k tomu může posloužit i například mobilní telefon. Zkušenosti z praxe ovšem ukazují na to, že nahrávání schůzky bývá stresová situace, a často je nutné spustit nahrávání velmi rychle. Odemykat mobil, hledat nahrávací aplikaci a spouštět ji se tedy nejeví jako úplně praktické. A to obzvláště ve chvíli, kdy poměrně kvalitní diskrétní diktafon vypadající například jako běžný USB disk, lze pořídit již za cenu kolem 500,- Kč. 

Výhoda diskrétních diktafonů je v tom, že nahrávání můžete aktivovat jedním pohybem prstem a to i po slepu. I ve chvíli, kdy vás někdo zaskočí nepřipraveného, tak můžete situaci zachránit a v kapse operativně pustit nahrávání.

Velmi doporučujeme nosit flash disk s diktafonem připnutý na klíčích, a dokumentovat automaticky veškerá jednání, které mohou mít zásadní dopad na vaši životní situaci, a to nehledě na to, jestli jednáte s vyděračem, policistou, či úředníkem.

Vyhrožování po telefonu

Od doby co Evropská Unie zakázala v mobilní telefonech funkci nahrávání hovoru, se množí i případy vydírání po telefonu. Pokud nemáte telefon se speciálně upraveným softwarem, tak pravděpodboně aplikaci, která by uměla nahrávat hovor, včetně hlasu proti strany nenaleznete. 

Naštěstí ale existují diktafony, speciálně určené pro nahrávání telefonních hovorů, které se s telefonem propojí buď pomocí 3.5mm jacku, nebo přes bluetooth.

Nachytání pachatele při činu

Podaří-li se vám nashromáždit průkazné důkazy o tom, že jste vydíráni, máte slušnou šanci, že se vám podaří přimět policii jednat. Nic ale není lepší, než nachytat pachatele přímo při činu.

Prvním krokem, aby vyděrač ukázal, že své výhrůžky myslí vážně bývá velmi často poškození vašeho vozidla. Vyděrač vám tím dá jasně najevo, že vám nechce dát jen tak pokoj. Pokud se však na tuto situaci budete schopni předem připravit, můžete mít vyhráno.

Byť natočení pachatele při poškozování vozu není vůbec jednoduché, existují způsoby, jak se vám to může povést. Přímo za tímto účelem byla například vyvinuta speciální minikamera Zetta Z82. Doporučujeme přečíst si náš článek o Zabezpečení vozu proti vandalismu.

Ochrana domova

Je-li vám vyhrožováno doporučujeme co nejdříve pořídit kamerový systém, který bude monitorovat prostor kolem vašeho domu. Je možné, že si totiž vyděrač bude chtít váš dům obhlédnout, kvůli přípravě další akce, a vy pomocí kamerového systému můžete tuto neobvyklou aktivitu odhalit, a přidat ji do sbírky důkazů, které následně předložíte policii.

Dobrým řešením je bezpečnostní kamera s velkým optickým zoomem, např. model Secutek SBS-SD37W-20X. Tato kamera může prostor monitorovat z velké dálky, a pachatel si jí tak nemusí vůbec všimnout, což zvýší šanci na to, že ho natočíte přímo při činu.

Naprostou samozřejmostí by mělo být vybavení domu domácím alarmem.

V případě, že bydlíte v bytě, je aktuálně nejlepší formou zabezpečení chytré digitální dveřní kukátko, které vám umožní diskrétně monitorovat dění před vaším bytem

Ochrana dětí

Nejtěžším kalibrem, jehož použití není v našich zeměpisných šířkách naštěstí zas tak běžné, je msta prostřednictvím dětí a jiných rodinných příslušníků. Na druhou stranu si asi nikdo příčetný nedovolí brát byť jen hypotetickou a málo pravděpodobnou hrozbu únosu blízkého člověka na lehkou váhu. Jednoduchým preventivním opatřením je vybavit své děti GPS hodinkami, které navíc plní i další funkce – zejména u menších dětí mohou nahradit mobil, ušetříte si nervy i v situacích, kdy dítě, jak už se tak občas stává, jenom ztratí pojem o čase, zatímco rodič už přemýšlí o případném vyburcování všech sousedů i policie. 

Kromě toho, že se můžete kdykoliv podívat na to, kde se vaše děcko pohybuje, tak jsou hodinky vybaveny také SOS tlačítkem. 

Pokud se ovšem obáváte, že únos dítěte je v danou chvíli pravděpodobný, je vhodné řešit ještě doplňkovou ochranu, například formou na zakázku instalovaného GPS lokátoru do boty. Nicméně v situaci, kdy máte indicie k tomu, že je únos reálný, je určitě na místě primárně tlačit na policii, aby jednala. 

Líbil se Vám tento článek?
Jak si poradit s problémovým sousedem Jak si poradit s problémovým sousedem Jak zajistit prostor před dveřmi proti vandalství Jak zajistit prostor před dveřmi proti vandalství

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Nejširší nabídka

Přes 5000 produktů

​Zakázková výroba

Od návrhu po realizaci

Diskrétní doručení

Bez údajů o eshopu

​Specialista v oboru

Více než 10 let v oboru