5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Jak se bránit před laserovým odposlechem

Zapomeňte na štěnice, a běžně dostupné odposlechy. Profesionálním špionům a jiným útočníkům mířícím na vaše cenné, ať už soukromé nebo firemní, informace se v současné době otevírají úplně nové a podstatně sofistikovanější možnosti, jak tato data ukořistit. Lze očekávat, že třeba do oblasti průmyslové špionáže budou v blízké budoucnosti stále více pronikat nejmodernější a vysoce pokročilé produkty.

Odposlechy v dřívějších dobách

Odposlechy v dřívějších dobách

Odposlechy samozřejmě nejsou ničím novým. Sovětská KGB například během špionážní války mezi Východem a Západem tajně zachycovala zvukové záznamy pocházející od psacích strojů používaných Američany. S pomocí odposlouchávacího zařízení detekovali pohyb tiskové hlavy s písmeny. To se psal rok 1984. V té době již ovšem nebyly štěnice či obecně odposlechy ničím novým. Již v padesátých letech vznikl globální odposlouchávací systém vytvořený americkou národní agenturou pro bezpečnost. Doba samozřejmě pokročila a s ní i nové trendy v odposleších.

Jak se odposlouchává dnes?

Je namístě být skutečně ve střehu, jakékoliv podcenění bezpečnosti cenných dat a informací, které jsou často hodnotou nejvyšší priority, se může hrubě nevyplatit a prodražit. Možností prolomení jejich ochrany a potenciální získání přístupu k nim ze strany nepovolaných osob či mnohdy organizovaných skupin je totiž stále více. V zásadě je možno odposlouchávání rozdělit do dvou skupin, na odposlechy invazivní a neinvazivní.

Invazivní a neinvazivní metody

V prvním případě je nutné vniknout do objektu a umístit do něj příslušné odposlouchávací zařízení, třeba v podobě notoricky známých štěnic. Invazivní metody používané v rámci nekalých konkurenčních bojů, průmyslové špionáže a jiných nežádoucích aktivit jsou však obecně spíše na ústupu. Ve větší míře naopak přichází na scénu odposlouchávání neinvazivní, pro které není nutná fyzická intervence do zájmového prostoru. Tento druh špionáže je ještě složitěji odhalitelný a podstatně rafinovanější, přičemž reálně použitelných opatření, jimiž se můžeme bránit, bohužel příliš není. A co je konkrétně v současné době největším strašákem, pokud jde o riziko odposlouchávání?

Éra laserových odposlechů

Éra laserových odposlechů

​Patrně jsou jimi tzv. ´laserové odposlechy´, jejichž pořízení je sice pro útočníky mířící na cenná data a soukromí obětí doposud značně nákladnou záležitostí, ale rozhodně se nedá říci, že by byly úplnou vzácností. Naopak poměrně rychle získávají na oblibě. Jejich velkou výhodou je zejména významně vyšší účinnost a variabilita oproti jiným odposlouchávacím přístrojům. V nepovolaných rukou mohou tyto vysoce moderní odposlechy znamenat skutečnou zbraň namířenou proti zpravidla přísně střeženým informacím a datům. Stěny kanceláří a jiných ohrožených prostor se tak musejí mít skutečně na pozoru! Aniž by do nich bylo potřeba vniknout, můžou se skrze skleněné okenní tabule prostřednictvím laserových paprsků šířit tajné informace. Na jakém principu tyto laserové odposlechy fungují?

Princip fungování laserového odposlechu

Využívají toho, že zvuk je v podstatě mechanickým vlněním, které dopadá v určitém úhlu na konkrétní objekt, typicky třeba na okno kancelářské budovy, kde dojde k vibraci. Tuto vibraci je speciální laserový odposlech schopen zachytit a následně z jeho odražený paprsek dekódovat zpět na zvuk. K tomu bylo dříve třeba nasměrovat laserový paprsek do shodné výšky s daným objektem, z něhož měla být informace vynesena, a následně zachytávat odražený paprsek přesně kolmo. Celkem šikovnou prevencí a obranou tak bylo své kancelářské prostory jednoduše situovat do co nejvyšších výšek. S tím už si však dnes nevystačíme, neboť nejnovější modely odposlouchávacích zařízení fungujících na bázi laserového paprsku překonávají i princip zákona o dopadu světla říkající, že úhel odrazu je přesně roven úhlu dopadu. Moderní laserová technologie nicméně umožňuje odposlouchávání z prostor nezávisle na vzájemné poloze, a to až do vzdálenosti 150 metrů. Prakticky vzato tak ve většině případů může dojít k úspěšné špionážní misi i umístěním laserového přístroje do vozidla zaparkovaného poblíž budovy.

Laserový paprsek u nejmodernějších odposlechů může být rozptýlen i třeba na plochu 25 x 25m, a zaznamenávat tak konverzace z celé kancelářské budovy, přičemž operátor si může dodatečně "zazoomovat" na libovolné místo, a vyfiltrovat si zvuk pouze z něj. Jedná se tedy o extrémně efektivní metodu odposlouchávání, proti které je jedinou obranou prevence.

Šumový generátor Secutron SNG 2.0

Šumový generátor Secutron SNG 2.0

Naštěstí i v tomto případě (zatím ještě pořád) platí, že na účinnou zbraň existuje také funkční protizbraň. V současnosti je nejvhodnějším nástrojem pro zabránění vzdáleného (neinvazivního) odposlechu použití zařízení, kterému se říká šumový generátor ve spojení s piezoměniči. Kromě útoků pomocí laserového odposlechy chrání také proti úniku informací skrz stěnu, podlahu či strop pomocí kontaktních mikrofonů . Využití šumových generátorů je však v zásadě univerzální a je možno používat je jako nejúčinnější prevenci proti jakýmkoliv vnějším útokům tohoto druhu. 

Nesporná výhoda instalace piezoměničů spočívá v tom, že jejich provoz je takřka neslyšitelný, a osoby jednající v místnosti tedy neruší tak, jako třeba klasický akustický generátor bílého šumu, který aby fungoval efektivně musí být puštěn na velmi vysokou hlasitost.

Instalace piezoměničů do místnosti

Ke generátoru SNG 2.0 se připojí piezoměniče, a ty se následně nainstalují na stěny, okna, či nábytek. Připojitelné piezoměniče jsou přímo zodpovědné za rozvibrování stěn, oken, stropů, podlah či nábytku v dané kanceláři či místnosti tak, aby bylo zaručeno dokonalé vyrušení na všech předmětech, ze kterých by bylo možné laserovým paprskem zachytávat vibrace, a tedy i zvuk. Šumový generátor Secutron SNG 2.0 je vybavený dvěma samostatnými výstupy, pro něž je možné individuálně upravovat intenzitu šumu. Praxe ukazuje, že u piezoměničů umístěných na okna zpravidla postačí nižšího výkonu, zatímco pro instalaci na zdech je třeba nastavení vyššího výkonu.

Mikrovibrace přenášené z piezoměničů do materiálu spolehlivě ruší jakýkoliv pokus o laserové odposlouchávání.

Ukázka z instalace bezpečných místností

K instalaci piezoměničů  nám poslouží staré dobré vteřinové lepidlo (bohatě postačí malá kapka doprosřed plochy měniče), kterým akustické piezoměniče nalepíme na vnitřní stranu vnější okenní tabule. Před samotným nalepením se doporučuje měniče očistit. Také by před samotným lepením měly mít piezoměniče naletované ohebné přívody. Je také možné z estetických důvodů na již přilepený měnič nalepit silikonovým lepidlem krytku v bílé nebo černé barvě. Pro případ instalace piezoměničů na zdi můžeme využít nejlépe akrylátový tmel, pomocí kterého vlepíme piezomenič přímo do omítky. Jestliže se rozhodneme pro umístění měniče na nábytek, pak se nabízí nalepení na jeho zadní či vnitřní stěny.

Máte-li zájem o profesionálně vytvořené bezpečné místnosti, neváhejte se nás kontaktovat.

Líbil se Vám tento článek?
Jak vybrat inspekční kameru Jak vybrat inspekční kameru Zabezpečení vozu proti vandalismu Zabezpečení vozu proti vandalismu

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Nejširší nabídka

Přes 5000 produktů

​Zakázková výroba

Od návrhu po realizaci

Diskrétní doručení

Bez údajů o eshopu

​Specialista v oboru

Více než 10 let v oboru