5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

GPS lokátory ve filmech vs. GPS lokátory ve skutečnosti

Nejzákladnější GPS lokátory mohou ochránit vaší rodinu či cennosti. Umístěním GPS lokátoru na nějakou osobu nebo předmět, který nosí, můžete zajistit, aby vaši blízcí či cennosti byli v bezpečí. Určitě jste už viděli film nebo televizní program, kde hrdina na záchranu použil GPS lokátor. To Vás může nabádat k tomu, že když použijete GPS lokátor, stane se z Vás James Bond. i když jsou GPS lokátory výkonné, neumí děla vše. Z tohoto důvodu je důležité pochopit, jak se GPS lokátory ve skutečném světě liší od GPS lokátorů ve vašem oblíbeném akčním filmu.

GPS lokátory: Časté mylné představy

GPS lokátory nejsou úplnou a konečnou bezpečností. Mají svoje omezení a vědět o nich může pomoct při urovnání vašich očekávaní při koupi vlastního GPS lokátoru. Na začátek si představte toto. Policista v novém akčním filmu hovoří s únoscem po telefonu. Únosce požaduje nějaké peníze a policista vloží GPS lokátor do tašky s penězi. Policista tak může sledovat peníze na místo únosců, kde policie vstoupí do domu, následuje přestřelka a záchrana unesené oběti.

Velikost sledovacích GPS zařízení

I když je to rozhodující součást kriminálního thrilleru, realita je však o něco složitější. Pravdou je, že čipy přijímače GPS se zmenšují a zmenšují, ale GPS zařízení jako takové ne. Lokátory vyžadují dvě antény (jedna pro GPS a jedna pro GSM) a lepší signály vyžadují větší antény. Lokátory navíc  vyžadují na sledovaní polohy konzistentní výdrž. Větší baterie poskytují víc energie, ale je už těžké je skrýt na malém místě. Z tohoto důvodu je zcela nemožné umístit GPS lokátor do kupy účtů.

Nepřetržité sledovaní

Ve filmech mohou uživatelé neustále sledovat polohu lokátoru. To je však také trochu fikce. GPS lokátor je většinou možné sledovat v určitých intervalech (cca 5-10 sekund). To je však nedostatečné na to, aby jste mohli sledovat hladký pohyb po mapě. Za další, kontinuální sledovaní lokátoru po mapě by rychle vybilo baterii a stálo by to hodně mobilních dat.

Poplatky za používaní

Po použití GPS lokátoru jste mohli zjistit, že musíte platit měsíční poplatek. Nejenže se tyto podrobnosti ve vašem oblíbeném filmu nezmiňují, ale ano, je to tak. GPS lokátor přijímá údaje z globálního systému určovaní polohy a tuto informaci přenáší prostřednictvím celulární služby (mobilní síť), co představuje velkou část nákladů na GPS lokátor. Na tito náklady se často zapomíná.

GPS lokátory jako implantáty

Nesmíme zapomínat na GPS zařízení z sci-fi filmů. Konkrétně hovořím o implantovaných lokátorech u lidí a zvířat. Jednoduše řečeno, nemůžete implantovat GPS lokátor do člověka. I když zařízení mohou být malých rozměrů, baterie nemohou. I kdyby byl lokátor do člověka implantovaný, tak by byl problém s výdrží baterie takže by takováto implementace absolutně ztratila význam. Pokud jde o zvířata (konkrétně psy a kočky), sledovací čipy neurčují polohu. Při zvířatech se používají čipy rádiofrekvenční identifikace (RFID), z kterého je možné odčítat informace o daném zvířeti. V podstatě by se dali považovat za digitální čárové kódy než čipy na sledovaní polohy.

Přesnost GPS sledování

Na závěr se podíváme na přesnost GPS lokátorů. Zatím co ve vašem oblíbeném filmu může hrdinovi ukazovat GPS lokátor polohu s milimetrovou přesností, v realitě je však všechno jinak. Přibližně 95% času lokátory ukazují polohu s přesností 5 – 10 metrů. Přesnost může ovlivnit počasí, budovy i stromy. Přesnost lokátoru se může měnit v závislosti od množství GPS satelitů, které Váš lokátor dokáže najít.

Závěr

Ve filmech a televizi jsou GPS lokátory kritickou součástí skoro každého hrdiny. I když je zábavné představit si sebe jako akčního hrdinu, který pomocí takovýchto vychytávek zachrání svět, je důležité porozumět schopnostem a omezením GPS lokátorů v reálném životě.

Naša ponuka GPS sledovacích zariadení