5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@SPYobchod.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog        Aktuality

Dokážete zamezit odesílaní dat ve Windows 10?

Ačkoliv je operační systém Windows 10 rychlejší, uživatelsky přívětivější a mimo jiné technicky tak nějak kvalitnější než jeho předchůdci, přeci jenom se kolem něj v roce 2015, kdy byl oficiálně vypuštěn do světa, strhla aféra. Nové Windows totiž sledovaly své uživatele.

 

Ti se postupně dozvídali o tom, že systém tajně odesílá některá jejich data – s výjimkou jejich aktuální pozice ve světě třeba také to, co zrovna psali. Microsoft měl přístup k jejich web kameře nebo mikrofonu. Windows sdílely jejich internetové připojení a uměly automaticky odinstalovat ilegální software z jejich počítače. Některé konspirační teorie přirovnávaly špionáž operačního systému k nové studené válce. Většině uživatelů stačilo, že si o jejich chování může skvělý obrázek udělat jakákoli třetí, počítačově gramotnější osoba. Microsoft s podobnými nařčeními nesouhlasil a prohlašoval, že veškerá monitorovací opatření jsou běžné a slouží k lepšímu přizpůsobení systému jeho uživateli. Přesto některé funkce časem z Windows 10 odstranil.

Sdílení Wi-Fi je minulostí. Co dál?

První rok uměly Windows 10 sdílet uživatelovy Wi-Fi sítě s přáteli na Facebooku či kontakty na Skypu. Ne každý byl z zmíněné možnosti nadšený a někdo ji považoval také za nebezpečnou. V roce 2016 tedy byla funkce Wi-Fi Sense z operačního systému odstraněna.

Většinu těch ostatních ale dost pravděpodobně dodnes ve svém počítači máte. Víte, jak si při používání Windows uchráníte soukromí a zabráníte odesílání svých dat?

Jak zastavit keylogger?

Keylogger je právě ten software,který  sleduje, co píšete. Každý váš dotek s klávesnicí je pod dohledem. Software tak prý tím, že se naučí některé vaše návyky, účinně funguje vám. Váš přístroj se s vámi bude o to blíže přátelit.Pokud se vám taková služba nelíbí, změnou nastavení můžete utajený keylogger naprosto vypnout.

Spusťte startovní menu a přes obrázek ozubeného kolečka přejděte do nastavení. Vyberte Soukromí (anglicky Privacy) a hned na první záložce Obecné se na třetím řádku nabízí možnost Posílat Microsoftu informace o tom, jak píšu... (Send Microsoft info about how I write…). Tato možnost je továrně nastavená jako zapnutá. Kliknutím na tlačítko ji vypněte.

Přepněte se na záložku Řeč, rukopis a zadávání (Speech, inking & typing),u kterého  dochází k takzvanému poznávání uživatele. Windows se díky tomuto nastavení učí rozpoznávat váš hlas a rukopis s účelem “nabízet vám kvalitnější návrhy”. Pokud se bez těchto nabídek obejdete, klikněte na název Přestat mě poznávat (Stop getting to know me).

Všechno ještě potvrďte příkazem Vypnout a funkce nejen, že se opravdu vypne, ale počítač zároveň zapomene všechno, co si o vás dosud nastudoval. V případě že vám tato péče začne časem scházet, můžete se kdykoliv vrátit a vybrat volbu Poznat mě.

Vypínáme nastavení: zpětné vazby

Úplně zrušit odesílání dat z vašeho počítače není oficiální cestou možno, k běžnému provozu potřebují Windows alespoň Základní odesílání dat. Pokročilejší informace poskytnete při zvolení volby Rozšířená. V původním nastavení je však systém v režimu Úplná (data) – tedy včetně dalších diagnostických funkcí.

Zvolit si svobodně nastavení zpětné vazby máte možnost na záložce Zpětná vazba a diagnostika (Feedback & diagnostics). Stejně tak je dobrou volbou nastavit možnost Systém Windows se mě má ptát na můj názor na Nikdy. O záložku níže následně ještě máte možnost vypnout všechny Aplikace na pozadí, pokud nechcete, aby vaše aplikace přijímaly či odesílaly jakékoli informace.

V rámci Nastavení můžete zakázat a zastavit ještě některé jiné operace, které se vám zrovna nebudou zdát, k úplnému zrušení odesílání dat a tím úplně dokonalému bezpečí před třetí osobou je nicméně třeba přistoupit k ještě nekompromisnímu, poněkud neoficiálnímu opatření.

Neoficiální nástroje = konečné řešení?

K definitivnímu vypnutí možnosti špehování dění na vašem počítači využijete nástroj DisableWinTracking. Tato utilita upraví registry, přenastaví firewall, zabrání komunikaci s některými oficiálními servery a úplně odstaví některé služby. Systém tak úplně přestane sbírat data a odesílat je mimo počítač.

Na internetu jsou k nalezení i jiné nástroje a skripty, jež se podobně jako DisableWinTracking hromadně ponoří do registrů za účelem navýšení vašeho soukromí – třeba Destroy Windows Spying, Spybot Anti-Beacon nebo windows-10-tracking.

Hlasy z Microsoftu i ze strany některých uživatelů varují před jejich použitím s tím, že se váš počítač stane víc bezbranným proti virům, nebude moci stahovat updaty ani program z Windows Store či znemožní plnou funkčnost některým z nich (v této souvislosti se hovoří třeba i o Skypu). Uživatelé, pro které je ale své vlastní soukromí a bezpečí osobních dat důležitější nežli uvedené možné obtíže, si ale z takových prohlášení nic nedělají. Jak se na takovou problematiku díváte vy?